Kategoria:
Artykuły,

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe?

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie swojej działalności gospodarczej muszą wypełnić pewne obowiązki z tym związane. Oprócz złożenia odpowiednich wniosków do urzędów, założenia konta bankowego muszą także zadbać o księgowość swojej firmy. Na samym początku niektórzy przedsiębiorcy decydują się samodzielnie prowadzić swoją księgowość. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe będzie lepsze.

Samodzielna księgowość

Na prowadzenie swojej księgowości samodzielnie decydują się początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą przede wszystkim zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wydaje się, że na samym początku rozliczanie firmy z odpowiednimi urzędami nie jest zbytnio skomplikowane. Do tego celu można użyć dostępnych w internecie narzędzi czy programów księgowych. Dodatkowo, w internecie przedsiębiorcy znajdą wiele ciekawych artykułów dotyczących księgowości, z których mogą czerpać stosowną wiedzę.

Jednakże samodzielna księgowość może przysporzyć pewnych zmartwień. Po pierwsze, prowadząc swoją księgowość nie będziemy w stanie poradzić sobie z każdym księgowym zagadnieniem. Wraz z rozwojem firmy, prowadzenie jej księgowości będzie trudniejsze i bardziej skomplikowane. Swoim nieodpowiednim działaniem i nieznajomością przepisów przedsiębiorca może narazić się na problemy i kary finansowe. Ponadto, prowadzenie księgowości to często czasochłonny proces. Właściciel firmy powinien skupić się na jej rozwoju i nie dokładać sobie dodatkowych obowiązków. Ponadto, biura rachunkowe oferują konkurencyjne ceny i w zależności od indywidualnych potrzeb każdy przedsiębiorca znajdzie odpowiednią dla siebie ofertę. Także pod kontem cenowym.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe

W dzisiejszych czasach większość przedsiębiorców powierza prowadzenie księgowości swojej firmy profesjonalistom. Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe daje wiele możliwości. Po pierwsze, przedsiębiorca powierzając księgowość zewnętrznemu podmiotowy ma możliwość skupienia całej swojej uwagi na rozwijanie firmy. Po drugie, w dużym stopniu może uniknąć pomyłek i problemów związanych z nieznajomością przepisów. Pracownicy biur rachunkowych cały czas się uczą i rozwijają, przez co ich wiedza jest kompletna i aktualna.

Dodatkowo, niektóre biura rachunkowe zapewniają dodatkowe usługi, które mogą przydać się przy prowadzeniu firmy. Jedną z takich usług jest usługa prawna, dzięki której przedsiębiorca może uzyskać pomoc w obsłudze prawnej swojej firmy. Ponadto, biura rachunkowe zobowiązane są do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie świadczonych przez siebie usług.

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe – podsumowanie

Wybierając prowadzenie księgowości samodzielnie przedsiębiorca powinien zastanowić się czy posiada odpowiednią wiedzę i czas na prowadzenie księgowości swojej firmy. Z drugiej strony, decydując się na usługi biura księgowego, przedsiębiorca może być pewnie, że będzie obsłużony przez profesjonalistów. Ponadto, w każdym czasie będzie mógł uzyskać pomoc księgowej, a także innych osób, z którymi współpracują biura rachunkowe.

Co nowego?

Ostatnie wpisy