Kategoria:
Artykuły,

Bon turystyczny – czy wciąż jest ważny?

Czy bon turystyczny został przedłużony?

Bon turystyczny został wprowadzony w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Stanowi on wsparcie dla branży turystycznej a jednocześnie dla polskich rodzin. To dokument elektroniczny, który jeszcze do niedawna można było wykorzystać do 30 września 2022 r. na rodzinne wyjazdy i urlopy. Okazuje się jednak, że po raz kolejny został przedłużony i aktualnie wygaśnie 31 marca 2023 r. Bon turystyczny w kwocie 500,00 zł przysługuje rodzicom, którzy posiadają co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, oraz w kwocie 1000,00 zł na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Podobnie jak w programie „Rodzina 500 Plus”, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.

Co można opłacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny można zrealizować jedynie na terenie naszego kraju. Można go wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. oprócz usług hotelarskich, można nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Imprezę turystyczną stanowi połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. Bon turystyczny posłuży także do sfinansowania pobytu dziecka na „zielonej szkole”, kolonii czy obozie – harcerskim, sportowym i rekreacyjnym, niezależnie od sezonu. Należy zaznaczyć także, że bonu turystycznego nie trzeba wykorzystać jednorazowo w całości, można wykorzystać go częściowo, płacąc za usługi w kilku miejscach aż do wyczerpania pełnej kwoty.

Jak aktywować bon turystyczny?

Aktywacja bonu turystycznego jest niezwykle łatwa. Ponieważ jest on dokumentem elektronicznym, wymaga posiadania telefonu oraz skrzynki pocztowej, nie ma konieczności składania żadnych dokumentów osobiście w urzędzie. Bon turystyczny zostanie dla Ciebie wygenerowany w systemie teleinformatycznym, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na początek należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiliśmy. Do wyboru jest rejestracja przez profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny oraz bankowość elektroniczną. Zakładka „Polski Bon Turystyczny” pojawia się automatycznie na profilach PUE ZUS rodziców lub opiekunów, którzy pobierają świadczenie 500+. Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, przesyłany jest w wiadomości sms na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Aby zapłacić Bonem Turystycznym należy najpierw podać kod obsługi płatności w recepcji. Następnie po wprowadzeniu tego kodu przez pracownika recepcji zostanie wysłany sms-em kod potwierdzający płatność – należy go podać osobie przyjmującej opłatę w celu zakończenia płatności.

Co nowego?

Ostatnie wpisy