Kategoria:
Artykuły,

Czy już skorzystałeś z wakacji kredytowych?

Co to są wakacje kredytowe?

W ostatnim czasie łatwo zauważyć, że inflacja rozszalała się w naszym kraju na dobre. W sierpniu 2022 inflacja wzrosła o 16,1% w porównaniu z sierpniem 2021. Jednym ze sposobów na walkę z nią jest podnoszenie stóp procentowych przez NBP. O ile na razie nie przyniosło to efektów, o tyle znacznie podniosło kredyty hipoteczne Polaków. Wakacje kredytowe to kolejna już pomoc udzielona zadłużonym klientom banków. Poza tym nie musisz iść do banku w tej sprawie, banki oferują możliwość złożenia wniosku elektronicznego.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Choć nie od dziś możliwe było czasowe zawieszenie spłaty kredytu, odroczenie spłaty rat czy przerwa w spłacie zobowiązania, to wakacji od kredytu na takich warunkach jak wprowadzono właśnie jeszcze nie było. Ale nasz aktualny rząd zasłynął już ze swojego powszechnego rozdawnictwa i chce ulżyć kredytobiorcom. Rządowe wakacje kredytowe zostały uruchomione w Polsce z dniem 29 lipca 2022 roku. Są one udzielane na mocy przepisów ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Z wakacji kredytowych ustawowych mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy mają zaciągnięty kredyt hipoteczny: w złotówkach, na własne cele mieszkaniowe, zaciągnęli go przed 1 lipca 2022 roku, z okresem kredytowania dłuższym niż 6 miesięcy liczonych od 1 lipca 2022 roku.

Jaki jest okres wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe polegają na tym, że każdy kredytobiorca spełniający powyższe warunki może zdecydować się na bezkosztowe zawieszenie
spłaty do 8 rat kapitałowo-odsetkowych, może być to rata:

  • za sierpień i wrzesień 2022 roku,
  • za dwa miesiące z IV kwartału 2022 roku,
  • za jeden wybrany miesiąc z każdego kwartału w 2023 roku.

Podsumowując, dzięki wakacjom kredytowym zyskamy 8 miesięcy bez konieczności opłacania do banku raty kapitałowo-odsetkowej, ponieważ wakacje kredytowe jedynie wydłużają okres spłaty kredytu hipotecznego, a co za tym idzie — nie zmniejszą liczby rat. Takie udogodnienie jest tylko chwilową pomocą dla klientów banków, a nie rozwiązaniem trudnej ich sytuacji w związku z podniesieniem stóp procentowych. Należy też liczyć się z sytuacją, że po tym jak minie nam 8 miesięcy wakacji kredytowych, stopa procentowa może być wyższa niż aktualnie. Można jedynie mieć nadzieję, że w związku z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie w ramach tarczy antykryzysowej dla kredytobiorców, zlikwidowany będzie w 2023 roku wskaźnik WIBOR, ponieważ de facto to on powoduje, że wzrastają nasze raty kredytowe z powodu rosnących stóp procentowych. Ekonomiści zalecają wykorzystanie pieniędzy zaoszczędzonych wakacjami kredytowymi na nadpłatę kredytu hipotecznego. Dzięki temu nasza rata może zostać zmniejszona, ponieważ nadpłata spowoduje obniżkę odsetek od zaciągniętego długu lub można skrócić okres spłaty kredytu.

Co nowego?

Ostatnie wpisy