Jak sprawdzić czy firma istnieje? Zobacz gdzie szukać

Kategoria:
Urzędy,
"Jak

Jak sprawdzić czy firma istnieje ? To bardzo ważne i często zadawane pytanie. Rozpoczynając współpracę z nowym przedsiębiorcą pierwszą rzeczą jaką powinno się zrobić to sprawdzić jego dane w ogólnodostępnych rejestrach. Aby wasza współpraca była dobra i owocna warto zadbać o wasze wspólne interesy. Dla Ciebie najważniejsze przy rozpoczęciu współpracy będzie sprawdzenie czy potencjalny kontrahent faktycznie istnieje. Możesz zlecić takie sprawdzenie zewnętrznej firmie. Wiążę się to jednak z poniesieniem kosztów, by tego uniknąć możesz takiego kontrahenta sprawdzić samodzielnie. Zobacz gdzie szukać informacji!

Jak sprawdzić czy firma istnieje – rejestr CEiDG.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Za pomocą tej bezpłatnej wyszukiwarki wyszukasz przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Ponadto, w CEiDG znajdziesz dane o wspólnikach spółek cywilnych. Aby wyszukać swojego potencjalnego kontrahenta musisz przygotować jego podstawowe dane. Przyda Ci się zatem jego numer NIP lub REGON, albo nazwa i miejscowość w której znajduje się jego siedziba. Najłatwiej wyszukiwane odbywać się będzie po numerze NIP lub REGON. Przy wyszukiwaniu za pomocą nazwy trzeba dokładnie sprawdzić pozostałe dane. Związane jest to z tym, że firm o takiej samej nazwie może być kilkadziesiąt. W CEiDG znajdziesz podstawowe dane o swoim kontrahencie, a także takie informacje jak zawieszenie działalności bądź informacje o pełnomocnikach. Aby sprawdzić czy przedsiębiorca został wykreślony z rejestru, zaznacz okienko "uwzględnij wykreślone".

Krajowy Rejestr Sądowy

W skrócie KRS. W KRS wyszukamy spółki kapitałowe oraz osobowe. Aby znaleźć przedsiębiorce w tym rejestrze potrzebne będą nam jego dane tj. numer KRS, NIP, REGON, czy nazwa spółki i miejscowość w której ma siedzibę. Najłatwiej będzie Ci odnaleźć przedsiębiorcę po którymś z numerów. Po wpisaniu odpowiednich danych pojawią nam się podstawowe dane przedsiębiorcy. Aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej wystarczy pobrać wydruk z KRS. W takim wydruku znajdziemy dodatkowo informacje o sprawozdaniach finansowych, wspólnikach, kapitale zakładowym oraz informacje o zarządzie spółki.

Rejestr REGON

Aby sprawdzić, czy firma istnieje informacji można poszukać także w rejestrze REGON, prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny. Możesz w nim znaleźć informacje o spółkach osobowych, których nie odnalazłeś w CEiDG. Przedsiębiorcę w rejestrze REGON znajdziesz po numerze NIP, REGON czy KRS, oraz po jego adresie.

Pozostałe rejestry

Interesujące Cię informacje o potencjalnym kontrahencie możesz także znaleźć w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Ponadto, Ministerstwo Finansów umożliwia sprawdzenie czy dany przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto, możesz sprawdzić czy dany podmiot został wykreślony lub przywrócony jako podatnik VAT, albo sprawdzić wykaz podmiotów niezarejestrowanych. Dodatkowo, MF umożliwia sprawdzenie czy numer NIP faktycznie istnieje oraz czy jest poprawny lub uchylony.

Tagi: