Podjęcie decyzji o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej często jest bardzo trudne. W takiej sytuacji decydujemy się na samodzielnie prowadzenie swojej firmy, co związane jest z włożeniem w to większego wysiłku i zaangażowania niż praca na etacie.
W związku z tym, Państwo wychodzi z pewnego rodzaju pomocą takim osobom i oferuje im pewne ulgi. Jedną z takich ulg jest właśnie ulga na start. Dzięki niej, przez pierwsze 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia faktycznej działalności, przedsiębiorcy nie muszą płacić składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe). Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto, warto zaznaczyć, że ulga ta trwa pełnych 6 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli rozpoczniemy działalność w trakcie miesiąca, okres ulgi liczy się dopiero od kolejnego miesiąca kalendarzowego.
Z ulgi na start może skorzystać każdy przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną. Musi on jednak podejmować swoją działalność po raz pierwszy lub po upływie 5 lat, od dnia zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności. Ponadto, przedsiębiorca taki nie może świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy u którego pracował w bieżącym lub poprzednim roku. Aby skorzystać z tej ulgi przedsiębiorca nie może także podlegać pod ubezpieczenie w KRUS. Warto także wspomnieć o sytuacji Twoich pracowników. Jeżeli zatrudniasz pracowników, zleceniobiorców lub z kimś współpracujesz to te osoby objęte ubezpieczeniem społecznym. Ulga na start dotyczy wyłącznie Ciebie.
Tak jak wspomniano wyżej ulga na start trwa 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności. Po upływie tych pełnych 6 miesięcy przedsiębiorcy tracą preferencyjne warunki jakie daje im ta ulga. Nie tracą jednak prawa do innych preferencyjnych warunków. Mogą oni bowiem skorzystać z kolejnej ulgi przez 24 miesiące i korzystać z preferencyjnych (obniżonych) składek. Mogą oni skorzystać z tej ulgi także w przypadku, kiedy zrezygnują całkowicie z ulgi na start. Jeżeli jednak z niej korzystali i okres 6 miesięcy minął, powinni oni wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie powinni zgłosić się do ubezpieczeń na preferencyjnych (obniżonych) warunkach.
Wydawałoby się, że ta ulga na start to istny strzał w dziesiątkę, ale czy na pewno? Otóż korzystając z tej ulgi, musimy mieć na uwadze, że tracimy przy tym także pewne przywileje. W niektórych sytuacjach, korzystanie z takiej ulgi może przynieść więcej problemu niż pożytku. O co więc chodzi? Otóż, korzystając z ulgi na start, musimy liczyć się z tym, że w okresie 6 miesięcy nie mamy prawa do świadczeń związanych z tymi ubezpieczeniami. Jeżeli więc, doznamy wypadku przy pracy – nie będziemy mieli prawa do świadczeń wypadkowych. Jeżeli zaś zachorujemy – nie będziemy mieli prawa do świadczeń chorobowych. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z ulgi na start, powinniśmy się poważnie zastanowić czy korzystanie z niej przez 6 miesięcy jest warte braku prawa do powyższych świadczeń.
Internetowa infolinia telefoniczna Zara Z siecią sklepów odzieżowych Zara powinien skontaktować się każdy – zarówno klienci dokonujący zakupów [...]
Kontaktując się z Działem Obsługi Klienta w Sinsay, pierwszym sposobem kontaktu z obsługą klienta jest formularz kontaktowy. Jeśli jednak chcesz, [...]
Pod jednym numerem infolinii można kierować wszystkie zamówienia, pytania i reklamacje związane z zakupem produktu – 855 855 855. Po pierwsze, po [...]