Mikrorachunek podatkowy PESEL czy NIP? Jak sprawdzić? Generator

Kategoria:
Urzędy Marszałkowskie,

Mikrorachunek podatkowy – co to jest?

"Mikrorachunek

Nowy rok z reguły to czas zmian. Także w kwestii podatków to okres w którym sporo może się zmienić. Z początkiem roku 2020 w życie wchodzi obowiązek posiadania mikrorachunku podatkowego. Wielu z Nas zadaje sobie podstawowe pytanie, czym właściwie jest mikrorachunek? Jest to nic innego jak indywidualny numer rachunku podatkowego. Rachunek ten służy do wpłat CIT, PIT oraz VAT. To właśnie za jego pomocą podatnicy, a także pracodawcy czyli płatnicy składek zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Pozostałe podatki należy uiszczać na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. Ponadto, dotychczasowe rachunki poszczególnych urzędów skarbowych wpłat CIT, PIT i VAT były aktywne jedynie do 31 grudnia 2019r. Po tym dniu, wspomniane wyżej wpłaty należy dokonywać na swój mikrorachunek podatkowy.

Jak sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego? Generator mikrorachunku

Swój indywidualny mikrorachunek możesz zdobyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wizyta w urzędzie skarbowym, w którym wydadzą Ci Twój indywidualny mikrorachunek. Szybszym sposobem i bardziej popularnym jest samodzielne wygenerowanie mikrorachunku za pośrednictwem specjalnie utworzonego do tego celu Generatora. Mikrorachunek generowany jest na podstawie podanego przez Ciebie numeru PESEL lub NIP. Ponadto, warto wiedzieć, że Twój numer mikrorachunku nie zmieni się. Jest on bowiem niezależny od Twojego nazwiska, adresu zamieszkania czy właściwości urzędu skarbowego. Dodatkowo swój mikrorachunek możesz sprawdzić zawsze online, niezależnie od miejsca w którym się znajdujesz i czasu.

Mikrorachunek – PESEL czy NIP?

Celem wygenerowania swojego mikrorachunku podatkowego za pomocą generatora, należy podać numer PESEL bądź NIP. Numer PESEL podaj, jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT. Numer NIP podaj zaś jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT. Ponadto, numer NIP musisz podać jeżeli jesteś płatnikiem podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne bądź oba.

Z czego składa się mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy to ciąg 26 liczb, zawierający między innymi Twój numer NIP lub PESEL. Ponadto, składa się on z:

  1. "LK", co oznacza liczbę porządkową;
  2. Wartości 10100071, która to wartość jest stała dla każdego mikrorachunku;
  3. Wartości 222, która także jest stała;
  4. Liczby 1, w przypadku numeru PESEL lub liczby 2, w przypadku numeru NIP;
  5. Numeru NIP lub PESEL;
  6. Pozostałe znaki to zera. Ich ilość jest zależna od tego ilu znaków brakuje jeszcze do uzyskania pełnego numeru składającego się z 26 znaków.
Tagi: