Kategoria:
Artykuły,

Firma w Estonii – jak założyć? Zalety, wady i koszty

Firma w Estonii – jak założyć?

Coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców staje się zakładanie swoich firm poza granicami Polski. Jednym z najpopularniejszych kierunków, gdzie polscy przedsiębiorcy coraz chętniej zakładają swoje firmy jest Estonia. Głównym powodem dla którego tak chętnie zakładane są tam przedsiębiorstwa jest bardzo krótki czas rejestracji firmy i możliwość dokonania tego całkowicie online. Firma w Estonii to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą szybko i łatwo założyć firmę.

Jak zatem założyć taką firmę? Można to zrobić na dwa sposoby, za pośrednictwem notariusza lub online. Bardziej korzystna pod względem finansowym i zajmująca mniej czasu będzie oczywiście opcja online. Na niej się właśnie skupimy. Najbardziej popularną formą prowadzenia działalności jest zwykła działalność gospodarcza. Do jej założenia będziemy potrzebowali oczywiście nazwy firmy, jej adres i konto bankowe. Aby móc zarejestrować firma w Estonii będzie nam potrzebny estoński adres – zatem warto znaleźć odpowiednie biuro wirtualne, z którym podpiszemy umowę. Idąc dalej, przed złożeniem wniosku o rejestrację firmy, warto postarać się o e-rezydencję. Ułatwi nam ona założenie konta bankowego i tym samym rejestrację firmy. Wnioski online wypełnia się bardzo sprawnie, rozpatrywane są one w ciągu jednego dnia roboczego a odpowiedź wysyłana jest mailem.

Koszty związane z założeniem firmy w Estonii

Koszty związane z założeniem i prowadzeniem firmy w Estonii zachęcają polskich przedsiębiorców. To kolejny powód dla którego coraz więcej osób zakłada swoje przedsiębiorstwa właśnie tam. Samo założenie firmy przez internet kosztuje tylko 13 euro. Jeżeli decydujemy się na notariusza koszty wzrastają dodatkowo o 12,75 euro plus podatek VAT. Ponadto, jeżeli notariusz ma zająć się przygotowaniem całej dokumentacji należy doliczyć kolejne 18,20 euro. Koszty założenia spółki w zależności od jej formy sięgają kwoty 145 euro. Jak widzimy koszty te nie są wysokie, są wręcz symboliczne.

Firma w Estonii – zalety prowadzenia

Bez wątpienia największym plusem założenia firmy w Estonii jest łatwość i szybkość jej założenia oraz możliwość dokonania tego online. Dodatkowo, poniesione w związku z założeniem firmy koszty nie są wysokie, a w niektórych przypadkach mogą zostać wliczone w koszty i odliczone od podatku. Kluczową rzeczą, która przyciąga rzeszę przedsiębiorców do tego kraju jest system podatkowy. Skonstruowano go w bardzo prosty sposób, dzięki czemu unikniemy podwójnego opodatkowania. Ponadto, podatek dochodowy płacimy dopiero w momencie wypłaty dywidendy, w przypadku wydatków na reprezentację oraz wydatków niezwiązanych z prowadzeniem działalności. Podatek ten wynosi 20%. Kolejnym plusem prowadzenia firmy w Estonii jest brak obowiązku płacenia składek ZUS.

Wady prowadzenia firmy w Estonii

Wad prowadzenia firmy w Estonii praktycznie nie ma. W zależności od punku widzenia, dla niektórych 20% podatek może się wydawać zbyt wysoki, ale biorąc pod uwagę, że płacimy go tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach jego wysokość powinna być akceptowalna przez większość przedsiębiorców. Główną wadą prowadzenia działalności w Estonii wydaje się być wysoka składka na ubezpieczenie zdrowotne i składkę emerytalną. Wynosi ona 33% przychodów. Płaci się ją w przypadku prowadzenia zwykłej działalności gospodarczej, kwartalnie do 15 dnia miesiąca rozpoczynającego kwartał.

Co nowego?

Ostatnie wpisy