Kategoria:
Artykuły,

Firma w Czechach – ZUS, zalety, wady, koszty. Jak założyć?

firma w czechach

Firma w Czechach – ZUS i podatki w Czechach

Coraz częściej spotykanym zjawiskiem wśród polskich przedsiębiorców jest zakładanie firm poza granicami naszego kraju. To właśnie zjawisko związane jest z niepewną sytuacją przedsiębiorców na polskim rynku i z coraz to częściej zmieniającym się prawem i przepisami związanymi z prowadzeniem firmy i płaceniem podatków. W związku z tym przedsiębiorcy chcąc uniknąć niepewnej sytuacji i obniżyć koszty prowadzenia swojej działalności decydują się coraz częściej na zakładanie przedsiębiorstwa poza granicami naszego kraju.

Bardzo popularnym krajem, w którym polscy przedsiębiorcy tworzą swoje firmy są Czechy. Warto w związku z tym przeanalizować kilka aspektów związanych z prowadzeniem firma w Czechach, zanim podejmie się decyzję o jej otworzeniu w innym kraju. Po pierwsze warto przeanalizować sytuację podatkową danego kraju. Sprawdzić jakie podatki i inne daniny płaci się w związku z prowadzoną działalnością i przeanalizować czy faktycznie będzie się nam to opłacać.

Po pierwsze, zakładając firmę w Czechach podatków nie ominiemy, tego się niestety nie da uniknąć. Podobnie jak w Polsce przedsiębiorcy muszą je płacić, tylko na innych zasadach, czasami bardziej lub mniej korzystnych. Poniżej przedstawiamy kilka grup podatków występujących w Czechach, które najczęściej interesują przedsiębiorców, to podatek:

 1. dochodowy od osób prawnych, czyli CIT wynosi 19%;
 2. dochodowy od osób fizycznych wynosi 15%;
 3. VAT wynosi 21% – stawka podstawowa i 15% – stawka obniżona.

Ponadto, przedsiębiorca odprowadza także składki ZUS – w Czechach odpowiednikiem polskiego ZUSu jest Czeska Administracja Ubezpieczenia Społecznego tzw. ČSSZ oraz wybrana kasa chorych. W związku z tym przedsiębiorcy muszą odprowadzać składki do dwóch różnych instytucji, a ich wysokość uzależniona jest od osiągniętego dochodu. Wysokość składek prezentuje się następująco: składka emerytalna to 14,6% dochodu, a składka zdrowotna to 6,75% dochodu. W związku z tym, przedsiębiorcy osiągający duże dochody zmuszeni są płacić dosyć wysokie składki na ubezpieczenia, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie!

Zalety prowadzenia firmy w Czechach

Prowadzenie przedsiębiorstwa zarówno w kraju, jak i poza jego granicami zawsze wiąże się z pewnymi zaletami, jak i wadami. To przedsiębiorca musi samodzielnie zdecydować jakie wady prowadzenia danej działalności jest w stanie zaakceptować i gdzie faktycznie chce taką działalność prowadzić. Np. wybierając prowadzenie firmy z o.o. w Czechach, niewątpliwą zaletą jej prowadzenia będzie na pewno brak obowiązku wpłaty kapitału, a nawet deklarowania jego wpłaty oraz niższy podatek dochodowy od osób fizycznych niż w Polsce. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka innych zalet, które mogą niewątpliwie zachęcić Cię do prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach:

 1. prostsze przepisy podatkowe;
 2. łatwiejszy sposób komunikowania się z urzędem, który głównie odbywa się online;
 3. występowanie ulg podatkowych dla różnych grup przedsiębiorców;
 4. brak obowiązku posiadania kasy fiskalnej;
 5. brak obowiązku posiadania adresu firmy.

Wady prowadzenia firmy w Czechach

Prowadzenie firma w Czechach to niestety nie tylko same zalety. Obok nich znajdzie się także kilka wad, które mogą być w niektórych przypadkach do niezaakceptowania przez przedsiębiorcę. Wśród nich możemy wyróżnić:

 1. wysokość składek na ubezpieczenia uzależniona jest od dochodu – w związku z tym składki mogą miesięcznie sięgać nawet kilku tysięcy złotych;
 2. dosyć wysoki kapitał zakładowy;
 3. obowiązek przedstawienia zaświadczenia o niekaralności przy zakładaniu jednoosobowej działalności.

Prowadzenie działalności w Czechach wiąże się z wieloma zaletami, ale także i wadami. To przedsiębiorca samodzielnie musi zdecydować co dla jego przedsiębiorstwa będzie korzystniejsze i podjąć odpowiednią decyzję, gdzie faktycznie lepiej prowadzić działalność, czy za granicą czy może jednak w kraju.

Jednoosobowa działalność w Czechach – jak założyć?

Prowadzenie jednoosobowej działalności w Czechach jest tak samo popularne jak w Polsce. Decydując się na ten rodzaj działalności możemy ją założyć w Czechach już w ciągu jednego dnia i to wyłącznie za pośrednictwem drogi elektronicznej. Rejestrując taką jednoosobową działalność będziemy musieli dostarczyć odpowiednie dokumenty i dokonać opłaty miejskiej w wysokości 1000 koron. Te odpowiednie dokumenty jakie należy złożyć to:

 1. dowód osobisty;
 2. zaświadczenie o niekaralności;
 3. zgłoszenie rejestracyjne;
 4. zaświadczenie o prawie do użytkowania danego lokalu, w którym będziemy prowadzić naszą działalność gospodarczą.

Jak widać, założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest zbyt skomplikowane. Decydując się na ten rodzaj działalności poza naszym krajem, musimy także brać pod uwagę kwestie związane z prowadzeniem działalności poza granicami Polski posiadając jednocześnie aktualny adres zamieszkania w Polsce, a także kwestie związane z prowadzeniem rachunku bankowego.

Co nowego?

Ostatnie wpisy