Kategoria:
Artykuły,

Czy warto być VATowcem? Sprawdź kiedy warto a kiedy wybrać zwolnienie

Wielu przedsiębiorców przy zakładaniu swojej pierwszej działalności lub firmy staje przed ważną decyzją. Wiąże się z nią odpowiedź na pytanie czy warto być VATowcem czy może jednak nie opłaca się nim być. Co do zasady, byciem płatnikiem VAT staje się regułą wśród przedsiębiorców. Rezygnowanie z takiej możliwości po prostu staje się nieopłacalne. W niniejszym artykule wyjaśnimy dlaczego.

Rozpoczynając swoją działalność powinieneś dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw bycia płatnikiem VAT. Jak wspomniano wyżej byciem VATowcem jest wśród przedsiębiorców regułą, zatem warto rozpatrzyć wszelkie za i przeciw podejmując tę decyzję. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto być VATowcem ?

Słusznie można uznać, że istnieje więcej argumentów za byciem VATowcem niż by nim nie być. Po pierwsze przedsiębiorcy będący płatnikami podatku VAT mogą korzystać z możliwości odliczenia tego podatku. Oznacza to, że przedsiębiorca będący VATowcem może pewne koszty od należnego podatku VAT. Oznacza to, że w efekcie zapłaci mniejszy podatek niż ten, który będzie musiał zapłacić podatnik niebędący VATowcem. Panuje bowiem mylny pogląd na temat tego, że przedsiębiorcy nie będący VATowcami nie płacą tego podatku. Płacą oni ten podatek m.in. przy każdym zatowarowaniu. Z tą jednak różnicą, że nie mogą odliczyć tego podatku od podatku należnego.

Po drugie, część przedsiębiorców obawia się bycia płatnikiem VAT w związku z dodatkowymi wymaganiami nałożonymi na takich płatników. Przez dodatkowe wymagania należy rozumieć m.in. obowiązek prowadzenia dodatkowych rejestrów i ewidencji. Założenie to jest jednak błędne, bowiem aktualnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanej księgowej czy też biura księgowego.

Reasumując, bycie VATowcem daje ogromne możliwości. Główną zaletą bycia płatnikiem VAT jest możliwość korzystania z odliczeń od podatku, co czasami może poważnie wpłynąć na finanse przedsiębiorstwa.

Dlaczego wybrać zwolnienie z VAT ?

Należy mieć na uwadze, że pomimo wskazanych wyżej argumentów zdarzają się sytuacje, gdzie możliwość skorzystania ze zwolnienia VAT jest atrakcyjniejsza.

Jeżeli jednak jesteś pewien, że większością Twoich klientów będą konsumenci to warto skorzystać ze zwolnienia z VAT. W tym przypadku podatek ten będzie dla nich dodatkowym kosztem, a Twoje ceny będą musiały być odpowiednio wyższe. Ponadto, gdy rozliczasz swoją działalność w formie ryczałtu, w tym przypadku także warto skorzystać z możliwości zwolnienia z VAT.

Dodatkowo, jeżeli chcesz uniknąć dodatkowych wymagań stawianych płatnikom VAT, w tym obowiązku prowadzenia odpowiednich rejestrów, warto byś skorzystał ze zwolnienia.

Co nowego?

Ostatnie wpisy